کارت گرافیک انویدیا RTX 3090 احتمالا قادر به یافتن رمزهای کاربران خواهد بود

{title limit=50}

در حال ‌حاضر کارت گرافیک انویدیا GeForce RTX 3090 را می‌توان از توانمندترین پردازنده‌های گرافیکی موجود در بازار دانست که امکان تجربه گیمینگ فوق‌العاده جذابی دراختیار کاربران و گیمرها قرار می‌دهد. طبق ادعای سازندگان نرم‌افزارهای بازیابی رمز عبور، کارت گرافیک جدید انویدیا گزینه‌ای مناسب برای بازیابی رمزهای عبور ازطریق حمله جستجوی فراگیر است.

شاید چنین موضوعی برای کاربران کارت گرافیک انویدیا RTX 3090 عالی باشد؛ مخصوصا اگر رمز عبور خود را فراموش کرده باشند؛ اما اصولا افراد از چنین اپلیکیشن‌هایی برای مصارف شخصی استفاده نمی‌کنند و هدف آن‌ها دسترسی به حساب کاربری دیگران، اطلاعات موجود در فایل‌های فشرده و موارد مشابه است. کارت گرافیکی انویدیا RTX 3090 به ‌لطف مشخصات سخت‌افزاری که دارد، سرعت یافتن گذرواژه ازطریق حمله جستجوی فراگیر را به‌مراتب افزایش می‌دهد.

کارت گرافیکی RTX 3090 جدیدترین دستاورد انویدیا است که از پردازنده GA102 سود می‌برد. محصول جدید انویدیا از ۲۴ گیگابایت حافظه رم از نوع GDDR6X استفاده می‌کند و پردازنده آن متشکل از ۱۰,۴۹۶ هسته است. این کارت گرافیک از محصولات بسیار گران‌قیمت محسوب می‌شود و علاقه‌مندان با وجود اینکه به یکی از توانمندترین پردازنده‌های گرافیکی موجود در بازار دسترسی پیدا می‌کنند؛ برای خرید چنین محصولی باید ۱۵۰۰ دلار هزینه کنند.

با توجه ‌به اینکه پردازنده‌های گرافیکی از هسته‌های متعدد تشکیل یافته‌اند، گزینه‌ای مناسب برای انجام محاسبات موازی هستند. شاید همین امر سبب شد که در زمان اوج گرفتن قیمت بیت‌کوین نتوان به‌سادگی کارت‌ گرافیک بالارده در بازار یافت. درواقع مشخصات سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک امروزی سبب می‌شود که انجام محاسبات مختلف ازجمله بازیابی رمز عبور با آن‌ها بسیار ساده‌تر شود.

اپلیکیشن Passcovery به‌روزرسانی جدیدی دریافت کرده است که مهم‌ترین ویژگی جدید آن، پشتیبانی از کارت‌های گرافیک جدید انویدیا ازجمله RTX 3090 محسوب می‌شود. در توضیحات اپلیکیشن Passcovery که در زمینه‌ی کدگشایی گذرواژه‌ها کاربرد دارد، آمده است که با استفاده از کارت گرافیک RTX 3090، حمله جستجوی فراگیر برای یافتن گذرواژه با سرعت به‌مراتب بیشتری صورت خواهد گرفت.

روش حمله جستجوی فراگیر اصولا استفاده از آرشیوی بلند بالا از گذرواژه‌ها است و درواقع هر یک از این گذرواژه‌ها آزمایش می‌شوند تا رمز عبور مورد استفاده حساب کاربری یا فایل فشرده یافت شود. بااین‌حال انجام چنین کاری در گذشته بسیار زمان‌بر بود؛ اما به‌لطف سخت‌افزارهای توانمند جدید، زمان مورد نیاز برای یافتن گذرواژه یا حداقل آزمایش گذرواژه‌های موجود در آرشیو برنامه بسیار کاهش یافته است.

مقایسه نسخه های مختلف Passcovery

با عرضه نسخه v20.09 اپلیکیشن Passcovery، کارت گرافیک GTX 1060 توانست از آزمایش ۳/۴ میلیون گذرواژه در ثانیه به آزمایش ۶۶۹ میلیون گذرواژه در ثانیه برسد؛ رقمی شگفت‌انگیز که کار هکرها را نیز برای یافتن گذرواژه طعمه‌هایشان بسیار آسان‌تر می‌سازد. در این نسخه، پشتیبانی از کارت‌های گرافیک سری ۳۰۰۰ انویدیا نیز اضافه شده است تا کاربران امکان استفاده از کارت‌های گرافیک توانمند این سری برای انجام حملات جستجوی فراگیر و یافتن گذرواژه‌ها داشته باشند. در مثالی ساده باید گفت که کارت گرافیک RTX 3090 در مقایسه با GTX 1060 تا هفت برابر سرعت بیشتری دارد و چنین رقمی حداقل در حالت تئوری انجام ۴/۶ میلیارد آزمایش در ثانیه برای یافتن گذرواژه را دراختیار کاربران قرار می‌دهد.

درواقع گذرواژه‌هایی که شاید زمانی آن‌ها را بسیار قوی می‌دانستیم، احتمال دارد با استفاده از توان محاسباتی کارت گرافیک RTX 3090ُ  در مدت‌زمان بسیار کوتاهی یافت شوند. شاید درحال‌ حاضر تنها مانعی که بین هکرها و استفاده از کارت گرافیک RTX 3090 انویدیا وجود دارد، قیمت ۱۵۰۰ دلاری محصول جدید انویدیا است. از طرفی هنوز بسیاری از اپلیکیشن‌های رمزیابی از سری ۳۰۰۰ انویدیا پشتیبانی نمی‌کنند.

بااین‌حال نمی‌توان جلوی چنین اقداماتی را گرفت. بهترین اقدام درکنار استفاده از رمز عبور قوی که حدس زدن آن‌ها بسیار دشوار باشد، استفاده از روش‌هایی مانند تصدیق هویت چندعاملی برای حساب‌ کاربری است. در چنین روش‌هایی علاوه بر رمز عبور، کدی برای گوشی هوشمند یا ایمیل کاربر ارسال می‌شود و تنها با ورود صحیح آن کد می‌توان وارد حساب کاربری شد. درحال‌ حاضر بسیاری از متخصصان برای بالاتر بردن ضریب امنیتی حساب‌های کاربری،  استفاده از چنین روشی را پیشنهاد می‌دهند.


ارسال نظر

عکس خوانده نمی‌شود
158